V roce 1935 začala skupina evropských dětských psychiatrů navazovat a rozšiřovat kontakty mezi psychiatry pracujícími v novém zdravotnickém oboru dětské psychiatrie. Tito průkopníci byli: Georges Heuyer (Francie), Moritz Tramer (Švýcarsko), Hermann Stutte (Německo), Carlos de Sanctis (Itálie), Nic Waal (Norsko) a Emanuel Miller (Velká Británie). To, co dnes nazýváme IACAPAP, začalo v roce 1937 jako Mezinárodní výbor pro dětské psychiatrie. Cílem tohoto výboru bylo zorganizovat vědecký kongres a podpořit vědecký přístup k duševně nemocnému dítěti. „Bureau du Comité International“, která se skládá ze tří předchůdců - bývalých, současných a volených - byla zřízena, stejně jako „Comité executif“, druhá s 12 členy vedle prezidenta a tajemníka. Georges Heuyer, vedoucí „Clinique annexe de neuropsychiatrie infantile“ v Paříži, organizoval a předsedal prvnímu kongresu v Paříži v roce 1937, který se konal oficiálně jako první mezinárodní konference dětské psychiatrie; Do organizace byl zapojen také Moritz Tramer (Švýcarsko). Zúčastnili se delegátů z 26 zemí, převážně evropských. Heuyer byl následně jmenován do prvního evropského křesla dětské psychiatrie v roce 1948 v Paříži. (Celosvětová, první židle dětské psy-chiatry byla držena Lanfranco Ciampi v Rosario, Argentina, v 1920!) Deset roků a světová válka pozdnější, druhý meziná- rodní kongres se konal v Londýně v roce 1948. mezinárodní výbor byl přejmenován na Mezinárodní sdružení pro dětskou psychiatrii (IACP). Zúčastnili se jich zástupci z 30 národních společností. Bylo rozhodnuto, že všechny země by měly mít přístup k IACP, nicméně byl ustanoven pověřovací výbor pro ověřování kvalifikací každého žadatele. Nakonec, po několika letech debaty, bylo přijato, že každá země bude rozhodovat o ustavení své re-prezentační společnosti v souladu s jejími dominantními hodnotami a profesionální ideologií. Mezinárodní asociace tak sestávala z konsorcia heterogenních národních společností, někteří přísně lékařský a někteří s multidis-ciplinary členství. Jméno Sdružení se opět změnilo během lisabonského kongresu v roce 1958, tentokrát na Mezinárodní asociaci pro dětské psychiatrie a spojenecké profese (IACP & AP). Do 9. kongresu v Melbourne v Aus-tralia v roce 1978 nebyli adolescenti začleněni do dnešního oficiálního názvu: Mezinárodní asociace pro psychiatrii dětí a dorostu a profese (IACAPAP). Nastalo znepokojení ze změny názvu Asociace a obav z možného rozdělení našeho discipli-ne - hrozba posílila o několik let později, kdy oddělené mezinárodní organizace pro adolescentní psychiatrii (Mezinárodní společnost adolescentní psychiatrie, ISAP v roce 1984, nyní Mezinárodní společnost adolescentní psychiatrie a psychologie nebo ISAPP) a dětská psychiatrie (Světová asociace pro dětskou psychiatrii a Allied Disci-plines, WAIPAD v roce 1992, nyní Světová asociace pro dětské duševní zdraví, WAIMH) byly vytvořeny.
Pohyb směrem k mezinárodní dětské psychiatrii tak začal v Evropě mezi odborníky v oblasti dětské psychiatrie. Nicméně, s migrací profesionálů duševního zdraví dětí do Spojených států před a během druhé světové války, Severní Amerika také stala se zapojená do časných stádií mezinárodní asociace. Od sedmdesátých lét profesionálové z jiných částí světa začali být volen k Executive IACAPAP: od Jižní Ameriky Krynski (1970) a Prego-Silva (1974), od Afriky Thebaud (1974) a Jegede, Nigérie (1978), od Asie Ma-kita, Japonsko (1974), od Středního východu Marcus, Izrael (1966) a od Oceania Rickards, Austra-lia (1970). V současné době jsou všechny části světa zastoupeny ve Výkonném výboru IACAPAP, což odráží globální distribuci jeho členských organizací.
V roce 1954 byla Asociace oficiálně jmenována v Massachusetts, USA, jako organizace osvobozená od daně. V současné době je společnost IACAPAP registrována v Ženevě ve Švýcarsku jako nevládní organizace, která je strukturována jako korporace a je právnickou osobou podle článků 60 ss Švýcarského občanského zákoníku a Ústavy IACAPAP. Je to mezinárodní profesní organizace, která slouží jako zastřešující organizace pro asociace duševního zdraví dětí a mládeže po celém světě. Je zastáncem problémových dětí a jejich rodin.